Del
Nye bogscannere på alle campusser

Nye bogscannere på alle campusser

Nu kan du OCR-scanne dine bøger og artikler med lethed og præcision – takket være de nye bogscannere, som nu er opstillet på alle campusbiblioteker.

Nem at bruge
Scanneren er brugervenlig, intuitiv og kræver ingen teknisk baggrund at bruge. Du kan følge med på skærmen, tilpasse og sikre, at dine sider ser skarpe ud, før du gemmer filen.

Hvor finder jeg scanneren?

  • Biblioteket på alle campusser – undtagen i Kalundborg, hvor scanneren står i kopirummet lige ved siden af biblioteket.

Hvad kan scanneren?
Scanneren laver OCR-behandling af teksten – det betyder, at den genkender tekst i dine scannede sider, så du bagefter kan søge i teksten, få teksten læst op, kopiere indholdet og evt. bearbejde det videre i fx Word eller PDF.
Det gør det langt mere anvendeligt end en almindelig billedfil.

Husk ophavsretten!
Når du scanner, er det vigtigt at overholde gældende ophavsretlige regler. Det betyder bl.a., at du kun må scanne til personligt brug, og at der er begrænsninger på, hvor meget af et værk du må kopiere eller dele. Er du i tvivl – så spørg personalet på biblioteket.