Flere nyheder

11. april 2025
Bange/nervøs/angst for eksamen?
Hvordan foregår det?
I gruppen møder du andre studerende på Absalon, der slås med udfordringer med eksamen, og sammen med én af vores rådgivere, arbejder I med forståelse af eksamensangst og råd og redskaber til, at kunne håndtere det at gå til eksamen.
I gruppen tages udgangspunkt i de udfordringer du og de andre studerende bringer op. Så du har altså rig mulighed for at få hjælp til lige præcis dét, der er den største udfordring for netop dig og komme i dybden med det.
Du behøver ikke at deltage alle gange. Du kan nøjes med at komme det antal gange, du selv ønsker.
Hvordan kommer du med?
For at tilmelde dig, skal du blot skrive, hvilke(n) dato(er) du ønsker at deltage, dit navn, uddannelse, postnummer og telefonnummer til ruc@srg.dk Så sørger vi for, at du bliver registreret og at du får en bekræftelse på din tilmelding. Bemærk at gruppen afholdes fysisk på Absalon i Roskilde og er for alle studerende ved de SU-berettigede på Absalon.
Du kan deltage på følgende datoer:
Onsdag d. 30/4 kl. 14:00-15:30 i RosA1.12
Tirsdag d. 13/5 kl. 8:30-10:00 i RosA1.12
Onsdag d. 28/5 kl. 14:00-15:30 i RosA1.12
Tirsdag d. 10/6 kl. 8:30-10:00 i RosA1.12
Onsdag d. 25/6 kl. 14:00-15:30 i RosA1.12